Former Prize Winners

1987 – 2020

34. International Choreographic Competition Hannover (2020)

1. prize: „Trial“, Tu Hoang, Vietnam
2. prize: „Space“, Frantics Dance Company, Italiy/Spain
3. prize: „Toothpicks“, Francisco Banos Diaz, Spain
3. prize: „Carnegie Solo“, Samuel Young-Wright, Australia
Critic`s prize: „AGR Duet“, Roberto Tedesco, Italy
Audience prize: „Trial“, Tu Hoang, Vietnam
NTM-Production Award, Theater Mannheim: „AGR Duet“, Roberto Tedesco, Italy
Production Award Theater Pforzheim: „Lunatica“, Roberto Doveri, Italy
Scapino Production Award: „Lunatica“, Roberto Doveri, Italy
Tanja Liedtke Scholarship at the Australian Dance Theatre: „Trial“, Tu Hoang, Vietnam
Residenz Internationales Produktionszentrum Schloss Bröllin e.V.: „Peaux – deuxième Hymne“, Zoé de Sousa, Frankreich

The following invitations were issued:

 Hangartfest, Festival di Danza Contemporanea, Italy: „DOMA“, Jeremy Galdeano/Vera Kvarcakova,France/Czech Republic
Solo Coreografico, Exposure Prize, Tanzfestival Frankfurt Edition 2020: „Carnegie Solo“, Samuel Young-Wright, Australia
Gallus Theater, Frankfurt, 2021: „Space“, Frantics Dance Company, Italy/Spain

33 . International Choreographic Competition Hannover (2019) 

1. prize: „Road“, Oscar Buthelezi, South Africa
2. prize: “UNCIA” , Danae & Dionysios, Greece
3. prize: „SONO SOLO TUO PADRE“, Giovanni Gava Leonarduzzi , Italy
Critic`s prize: “H H H “, Thibaut Eiferman, France
Audience Prize: „Road“, Oscar Buthelezi, South Africa
Scapino Production Award: “EXIT”, XingXing Gong, China
Tanja Liedtke Scholarship at the Australian Dance Theatre: „Road“, Oscar Buthelezi, South Africa
Delattre Dance Company Award: “PETRUSHKA”, Ildar Tagirov, Russia
Production Award Ballett Basel: „FINALLY IS EVERYTHING“, Jon Ole Olstadt, Norway
 Bundesjugendballett-Production Award:  “Wer KO der KO”, Dustin Klein, Germany

32.  International Choreographic Competition Hannover (2018) 

  1. prize: „O“, Philippe Kratz,Germany
    2. prize „Relationships“, Zhiren Xiao, China
    3. prize: „Birdy“, Hung-Chung Lai, Taiwan
    Critic`s Prize: „Nice to beat you“, Gil Kerer & Korina Fraiman, Israel
    Audience Award: „What goes up“, Connor Scott, Great Britain
    Scapino Production Award: „Peeping Eye“, Borna Babic & Louis Thuriot, Croatia & Belgium
    Tanja Liedtke Scholarship: „O“, Philippe Kratz,Germany
    Delattre Dance Company Award: „What goes up“, Connor Scott, Great Britain
    Produktion Award Theater Regensburg Tanz: „I Fought Piranhas“, Maciej Kuzminski, Poland
    Residance Award DantzaZ Dance Company: „Before you say it“, Sade Mamedova, Russia
     Bundesjugendballett-Production Award:  „What goes up“, Connor Scott, Great Britain

31. International Choreographic Competition Hannover (2017) 

1. Prize / Scapino Production Prize: “Arba”, Nicole Caruana, USA
2. Prize / Audience Prize / Delattre Dance Company Prize: “Decipher”, Mohamad Sufri Juwahir, Singapore
3. Prize / Critics’ Prize: “Watcher”, Hung-Chung Lai, Taiwan
Tanja Liedtke Scholarship: “ZERO”, Rudi Cole & Julia Robert, Great Britain
Residence Prize Hellerau: “One’s”, Diego de la Rosa & Young-Won Song, Spain / South Korea

30. International Choreographic Competition Hannover (2016) 
  1. Prize / Audience Prize / Scholarship Tanja Liedtke Foundation at the Australian Dance Theater: “60 sec” – Botis Seva, Great Britain
    2. Prize / Scapino Production Prize: “Dominique” – Maciej Kuzminski, Poland
    3. Prize: “00:01” – Zibo Geng, China
    Critic’à Award: “slave – David Llari, France
    BUNDESJUGENDBALLETT Production Award: “Totilas – Der Ritt”, Paul Hess, Germany
    Gauthier Dance / Dance Company Theaterhaus Stuttgart Production Award: “Becoming”, Matthias Kass, Germany & Clément Bugnon, Switzerland
29. International Choreographic Competition Hannover(2015)

1. Prize: “Pishpesh” – Eyal Dadon, Israel
2. Prize: “+” & “PLUS” – Xin Xie, China
3. prize: “Some think completly different” – Besim Hoti / Hsin-I Huang, Netherlands / Taiwan
Critic`s Award: “WWW” – Simone Wierod, Denmark
Audience Award: “Somethink completely different” – Besim Hoti / Hsin-I Huang, Netherlands / Taiwan and “+” & “PLUS” – Xin Xie, China
Scapino Production Award: “The Beauty and the Beast” – Martin Harriague, France

28. International Choreographic Competition Hannover (2014)
1 . Prize: Idan Sharabi, “Ours”, Israel
2. Prize: Chiara Taviani u. Carlo Massari, “MARIA ADDOLORATA”, Italy
3. Prize: Joeri Dubbe, “Trigger-Happy”, Netherlands
Critic`s Award: Fabio Liberti, “Blinking”, Italy
Audience Award: Po-Cheng-Tsai, “Floating Flowers”, Taiwan
Scapino Production Award: Joeri Dubbe, “Trigger-Happy”, Netherlands
BUNDESJUGENDBALLETT Production Award: Joseph Toonga, “OURS”, Great Britain
Gauthier Dance // Dance Company Theaterhaus Stuttgart Production Award: Po-Cheng-Tsai, “Floating Flowers”, Taiwan

27. International Choreographic Competition Hannover (2013)

1. Prize: Roy Assaf Israel, “The Hill”
2. Prize: Sharon Fridman, Israel, “? Hasta dónde ..?”
3. Prize: Marcos Morau, Spain, “Zelentsova”
Critic`s Award: Ryan Djojokarso, Surinam, “balts”
Audience Award: Sharon Fridman, Israel, “? Hasta dónde ..?”
Scapino Production Award: Marcos Morau, Spain, “Zelentsova”
Production Award of the Staatstheater Tanz Braunschweig: Roy Assaf, Israel, “The Hill”

26. International Choreographic Competition Hannover (2012)

1. Prize: Sébastien Ramirez, France, “AP15”
2. Prize: Fang-Yu Shen, Taiwan, “Countless in Reversing Gear”
3. Prize: James Wilton, Great Britain, The Shortest Day ”
Critic*s Award: Dzmitry Zalesski, Belarus. “Nothing in common”
Audience Award: Sébastien Ramirez, France, “AP15”
Scapino Production Award: Fang-Yu Shen, Taiwan, “Countless in Reversing Gear”
BUNDESJUGENDBALLETT Production Award: Kenneth Tindall, Great Britain, “Project # 1”

25. International Choreographic Competition Hannover (2011)
  1. Prize / Scapino Production Prize: Gentian Doda, Albania, “1/2 waltz”
    2. prize: Giuseppe Spota, Italy, “Un / Attainable”
    3. Prize: Guillaume Cote, Canada, “No 24”
    Critic`s Award: Fang-Yu Shen, Taiwan, “In a Frame of Reference”
    Audience Award: Ihsan Rustem, England, “State of Matter”
24. International Choreographic Competition Hannover (2010)

1. Prize / Scapino Production Award: Felix Landerer, Germany, “suits”
2. Prize: Rosana Hribar & Gregor Lustek, Slovenia, “Duet 012”
3. Prize: Yaniv Cohen, Israel, “I wish I was Johnny Cash”
Critic`s Award: Stephen Delattre, France, “From Bad to Worst”
Audience Award: George Cespedes, Cuba, “La Ecuacion”

23. International Choreographic Competition Hannover (2009)

1. Prize / Scapino Production Award: Allessandro Pereira, Brazil, “Crossing Silence”
2. Prize: Sanghye Jung, Korea, “Black suit”
3. Prize: Zufit Simon, Israel, “Meine Mischpuche”
Critic`s / Audience Award: Zen Jefferson, Switzerland, “Little red rides through the hood”

22. International Choreographic Competition Hannover (2008)

1, Prize / Audience Award: Mirko Guido, Italy, “TRA ME E SE, FORSE”
2. Prize / Critics’ Prize: Rosana Hribar / Gregor Lustek, Slovenia, “10 Years”
3. Prize: Xiaohe Liu, Disha Zhang, Juanjuan Sun, China, “Ever more”
Scapino Production Award: Jérome Delbey, France, “Mauvais Anges”

 21. International Choreographic Competition Hannover (2007) 

1. Prize: Daniel Proietto, Argentina, “My mood made her betray her secret”
2. Prize: Nadar Rosano, Israel, “All the windows are open”
3. Prize: Jeong Lee and Sergey Zhukov, South Korea / Kazakhstan, “The Second Violin”
Critic`s / Audience Award: Eric Gauthier, Canada, “Ballet 101”
Scapino Production Award: Loic Perela, France, “A la Reflexion …”

20. International Choreographic Competition Hannover (2006)

1. Prize: Yossi Berg, Israel, “Most of the day I am out”
2. Prize / Critics’ Prize: Alexander Ekman, Sweden, “The swingle sister”
3. Prize: Alejandro Cerrudo, Spain, “Fuel”
3. Prize: Michal Mualem, Israel & Giannalberto de Filippis, Italy: “In Between”
Audience Award: Marko Weigert, and Dan Pelleg, Germany / Israel, “Box”
Scapino Production Award: Christophe Garcia, France, “les reveuses”

19. International Choreographic Competition Hannover (2005)

1. Prize: Tilman O’Donnell and Shintaro O-ue, Germany / Japan, “del a”
2. Prize: Benjamin Duke, Great Britain, “Pave up Paradise”
3. Prize: Rafael Bonachela, Spain, “Irony of Fate”
Critic`s / Audience Award: Yuko Mori, Japan, “Missing Link”
Scapino Production Award: Liat Magnezy, Israel, “And she was …”

18. International Choreographic Competition Hannover (2004)

1. Prize: Shlomi Bitton, Israel, “No Hands”
2. Prize: Douglas Bateman, Great Britain, “Sol, o Circles”
3. Prize: Jaakko Toivonnen, Finland, “Bar”
NORD / LB Audience Award: Jiri Bubenicek, Czech Republic, “Prisoners of Feelings”

17. International Choreographic Competition Hannover (2003)

1. Prize: Michele Merola, Italy, “Mattanza”
2. Prize: Stasa Zurovac, Croatia, “Fiancee’s Dream”
3rd Prize / Critics’ Prize: Edwad Clug, Slovenia, “Solo fort wo chairs”
Audience Award: Magali Sander Fett, Italy, “VegeTable”

16. International Choreographic Competition Hannover (2002)

1. Prize / Critics’ Prize: Henrik Kaalund / Tom Hodgson, Denmark / England, “Two to Never”
2. Prize: Beatrice Kombè Gnapa, Ivory Coast, “Sans Repères”
3 Prize: Corneliu Ganea, Romania, “80% polyester, 20% elastane”
Audience Award: Adriana Mortelliti, Italy, “Almost”
Pierre Wyss Award: Enrique Guerrero, Spain, “Lurraraketa eta Beldur”

 15. International Choreographic Competition Hannover (2001)

1. Prize: Eric Oberdorf, France, “Impressions Lumière Fugitives”
2. Prize: Kuo-Chu Wu, Taiwan, “Tantalus”
3. Prize: Uri Ivgi, Israel, “Longing”
Critic`s Award: Jan Pusch, “Into the Blue”, Solo I.

14. International Choreographic Competition Hannover (2000)

1. Prize: Hugo Fanari, Italy, “No Man’s Land”
2. Prize: José Maria Alvers, Brazil, “Under the Moon”
3. Prize: Morgan Belenguer, France, “L‘ Insésante “
Critic’s Award: Morgan Belenguer, France, “L‘ Insésante “

13. International Choreographic Competition Hannover (1999)

1. Prize: Peter Beil, Austria, “To examine your partner”
2. Prize: Morgan Belenguer, France, “Alchera”
3. Prize: Gerardi Massimo, “Day / Dream / Life / Night”


12. International Choreographic Competition Hannover (1998)

1. Prize: Katja Wachter, Germany, “Cruel, bloody fate”
2. Prize: Günther Grollitsch, Austria, “Ich bin von Kopf bis Fuß”
3. Prize: Carlos Matos, Portugal, “Nigun”

11. International Choreographic Competition Hannover (1997)

1. Prize: Roderich Madl, Austria, “Things From Above”
2. Prize: Eric Trottier, Canada, “Das fünfte Gebot”
3. Prize: Nanine Linning, Netherlands, “Skunk”

10. International Choreographic Competition Hannover (1996)

1. Prize: Diane Elshout, Frank Händeler, Netherlands, “E.D.G.E.”
2- Prize: Paulo Caldas, Brazil, “Pas”
3. Prize: Gregor Zöllig, Switzerland, “Immer und Ewig”

 09.International Choreographic Competition Hannover (1995)

1. Prize: Ralf Jaroschinski, Hanover, “Auf der schönen blauen Erde”
2. Prize: Katarzyna Gdaniec, Poland, “Lettre a Stephan Gerhardt”
3. Prize: Hans Fredeweß, Hanover, “Am Froschteich”

08. International Choreographic Competition Hannover (1994)
  1. Prize: Tatyana Baganove, Ekaterinenburg / Russia, “Eines Tages kommt jemand, der …”
    2. Prize: Jacqueline Beck, Liechtenstein, “Night Light”
    3. Prize: Vera Sander, Germany, “Durst”
 07. International Choreographic Competition Hannover (1993) 

1. Prize: Mario Schröder, Germany, “Unselig”
2. Prize: Patrick Teschner, Bavarian State Theater Munich, “Paseo”
3. Prize: Iris Bouche, Institute für Ballett Antwerpen, “Judeo”
3- Prize: Sebastian Plettenberg, Swiss Ballet School, Zurich, “Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins”
3. Prize: Lucie Teisingerova, Hannover University of Music and Theater, “Ernst ist das Leben, heiter die Kunst”

06. International Choreographic Competition Hannover (1992)
  1. Prize: Jochen Heckmann, Contemporary Dance, Zurich, “Zwischen den Zeiten”
    2. Prize: Allan Scott Phillips, National Theater Zurich, “Between Fear and Sex”
    3. Prize: Antonia Gomes, Switzerland, “Clair Obscut”
    3. Prize: Luches Huddleston jun., Mannheim National Theater, “Across the Line”
05. International Choreographic Competition Hannover(1991)

1. Prize: Jordi Puidgefàbregas, Folkwang University Essen, “Un Tros”
2. Prize: Stephan Brinkmann, Folkwang University Essen, “Zwischen Räumen und Fällen”
3. Prize: Georg Klein, Munich, “Der Gong”

 04.International Choreographic Competition Hannover (1990)

1. Prize: Stephan Brinkmann, Folkwang University of Applied Sciences, Essen, “D – X “
2. Prize: Stephan Thoss, Kassel, “D-X”
3. Prize: Stefan Haufe, Nürnberg, “De derde walse”

03. International Choreographic Competition Hannover (1989).sP

1. Prize: Irene Borguet, Eupen, “Une odeur de solitude”
2. Prize: Felix Ruckert, Düsseldorf, “Trash (Müll)”
3. Prize: Anke Abraham, Cologne, “Concerto grosso”
02. International Choreographic Competition Hannover (1988)
  1. Prize: Stefan Marb, “Men of Fortune (Men of poor Beginnings)”
    2. Prize: Not awarded
    3. Prize: Henning Paar, Ballet Academy Munich, “Vajra”
    3. Prize: Barbara Reuter, Hildesheim, “Angst” (based on the novel of the same name by Stefan Zweig)
    3. Prize: Stefan Haufe, Nürnberg, “Schranken”
01. International Choreographic Competition Hannover (1987)

1. Prize: Emma Diamond, Hannover, “Trotzdem liebe ich, Man nennt mich Mr. XI”
2. Prize: Anna Lavrova, Hildesheim, “Glagolitische Messe
3. Prize: Marion Buchmann, Hamburg, “Quadrat”